Egy Európai Uniós projekt keretében izgalmas feladatot kapott az osztályunk. A városunk és a környék nevezetességeit kellett bemutatnunk, de nem szokványos formában. Összedugtuk a fejünket, napokig pörögtek az ötletek. Azonban olyan, amiben mindenki egyetértett volna, csak nem került a jegyzetfüzetbe. Annál is inkább éreztük a megbízás súlyát, mert nem csak képesség- és közösségfejlesztő céllal kaptuk a felkérést, ami aztán elsüllyed valami projekt dokumentációban, hanem olyan megoldást kellett találnunk, amit a város valóban fel tud használni az idegenforgalom fellendítése érdekében. Tehát valós hasznot jelentő teljesítményt vártak, elsősorban a fiatalokat vonzó formában, de családok számára is előnyös ajánlattal.
Végül is úgy fogalmaztuk meg az innovatív megoldást, hogy fiatalok számára egyszerű, ésszerű és jól kezelhető dologban gondolkodtunk. Mivel ma már nagyon sok fiatal rendelkezik okostelefonnal, a technikai eszközökre építettünk.
Első lépésként több körös megbeszélés során megegyeztünk abban, hogy mire hívjuk fel a figyelmet? Mik azok a látnivalók és programok, amik a család különböző korú tagjai és a mi korosztályunk számára egyaránt vonzó lehet. Mindenről fotót készítettünk, hogy illusztrálni tudjuk a látnivalót. Amint megegyeztünk ezekben a pontokban, megkezdődött a projekt prezentáció elkészítése.
Abban mindannyian egyetértettünk, hogy legyen valamilyen feladat is az ajánlott helyek megtalálásában. Ezért egy olyan elektronikus útlevelet terveztünk, amiben felsoroltuk a célállomásokat. Azonban nem a pontos címet adtuk meg, hanem a GPS koordinátákat. Így a hely megtalálása az érkező vendégek számára egyből egy játékos, tudásalkalmazással kezdődik. Persze az útlevélben vonzó képekkel jelöltük a javasolt helyszíneket, eseményeket. A képek mellé feltüntettük a GPS koordinátákat, és az eseményeknél a választható időpontokat. Néhány mondatban azt is leírtuk, hogy miért ajánljuk, miért fontos nekünk, hogy a látogatók megismerjék ezeket a helyeket, átéljék az ajánlott programokat.
Aki tényleg ellátogat a javasolt helyre, programra, az az elektronikus útlevelébe kap egy pecsétet, amivel igazolni tudja, melyik helyeket járta be az ittléte során.
Egy igazán látványos, játékos útlevél született a közös gondolkodásnak köszönhetően, amire mi magunk is tényleg büszkék vagyunk.
A projekt olyan jól sikerült, hogy a Város honlapjára is felkerült ez az elektronikus útlevél. Az Önkormányzat azzal egészítette ki a projektünket, hogy azok az utazók, akik a pecséttel igazoltan minden általunk javasolt pontra ellátogatnak, azok a városunkra emlékeztető ajándékot, egy kis emléket kapnak.
A feladatot nem csak izgalmasnak éreztük. A közös ötletelés, a feladatok kiosztása, elvállalása, a közös részvétel, a kreatív alkotómunka tényleg lázba hozott bennünket. Az, hogy a projekt valós felelősséggel jár, tehát tétje volt a munkánknak, egészen más lelkesedéssel töltött el bennünket, mint addig bármi. A hasznosság tudata, a nagyobb térben való megjelenés lehetősége inspirálta az osztályt. A közös alkotás során nagyobb összetartás, egymásra figyelés volt jellemző. Olyanok is nagyobb teret és elfogadást kaptak az osztályon belül, akik eddig kevéssé találták meg a helyüket.
Összességében élmény volt! Hasznos, kreatív és összekovácsoló élmény.